Ekonomi

IMF’den banka dışı finans kuruluşlarına çağrı

Banka Dışı Mali Kuruluşlar: Daha Sıkı Mali Koşulların Ortasında Güvenlik Açıkları”“Banka dışı finansal kuruluşlar, krediye erişimi artırarak ve ekonomik büyümeyi destekleyerek küresel finansal sistemde kilit rol oynuyor.

Raporda, düşük faiz oranları nedeniyle banka dışı finansal kuruluşların finansal kırılganlığının son yıllarda artmış olabileceğine dikkat çekildi.

Uygun aletlere ihtiyacı olduğu kaydedildi.

Mevcut yüksek enflasyon ve daha sıkı finansal koşullar ortamında, merkez bankalarının finansal istikrar risklerini ele alma ve fiyat istikrarı hedeflerine ulaşma konusunda piyasa gerilimleri sırasında karmaşık ve güçlü istikrarlarla karşı karşıya kalabileceğine işaret edilen raporda, politika yapıcılar ve politika yapıcı olmayan banka finansal kurumları finansal istikrarın sonuçlarıyla başa çıkabilir. Çıkmak için uygun araçlara ihtiyacı olduğu kaydedildi.

“Banka dışı finans kuruluşlarının denetimi hayati önem taşıyor”

Raporda, gerilim zamanlarında banka dışı finansal kuruluşların merkez bankası likiditesine doğrudan erişiminin gerekli olabileceği, ancak uygun koruyucu önlemlerin uygulanmasının paha biçilmez olduğu belirtildi.

IMF raporunda, “Banka dışı finansal kurumların güçlü gözetimi, düzenlemesi ve gözetimi hayati önem taşıyor. Öncelikler, önemli veri boşluklarını kapatmak, banka dışı finans kuruluşlarının risk yönetimini teşvik etmek, uygun düzenlemeleri yapmak ve denetimi yoğunlaştırmak olmalıdır.”değerlendirme yapıldı.

Raporda, “Banka dışı finansal kuruluşların çok sayıda farklı açıdan düzenlenmesi ve denetlenmesi gerekiyor.”ifadesi kullanıldı.

“Finansal koşullar sıkılaştıkça banka dışı finans sektörünün kırılganlıkları öne çıkıyor”

Öte yandan, IMF’nin Küresel Piyasalar Analizi Bölümü Başkan Yardımcısı Antonio Garcia Pascual, Para ve Sermaye Piyasaları Bölümü Başkan Yardımcısı Fabio Natalucci ve IMF Kıdemli Finans Departmanı Uzmanı Thomas Piontek’in kaleme aldığı raporun blog yazısında yer aldı. Küresel Piyasalar Analizi Bölümü, finansal koşullar sıkılaşırken banka dışı finans departmanlarındaki kırılganlıklar öne çıkarılmıştır.

Banka dışı finans kuruluşlarının finans alanında kilit oyuncular olduğunun belirtildiği yazıda, küresel finansal istikrarın bu kuruluşların dayanıklılığına bağlı olabileceği ifade edildi.

Makalede, “Politika yapıcıların, finansal istikrarı olumsuz yönde etkileyebilecek banka dışı finans sektöründeki kargaşayla başa çıkmak için uygun araçlara ihtiyacı var.”değerlendirme yapıldı.

haberharmancik.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu