Haber

Bir kadın girişimci, devlet desteğiyle Edirne’de ceviz işleme tesisi kurdu.

Edirne’nin Keşan ilçesinde kadın girişimci Hatice Demir, devletin desteğiyle ceviz işleme tesisi açtı.

Büyükdoğanca köyünde 5 yıldır geleneksel yöntemlerle ceviz üretimi yapan Demir, Keşan Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) KOSGEB Temsilcisi’nin yönlendirmesiyle KOSGEB’e başvurdu.

Başvurusu kabul edilen Demir, buradan elde ettiği kaynaklarla ceviz işleme tesisini kurdu.

Büyükdoğanca köyünde 34 dönümlük alana kurulu tesiste geçen yıl 60 ton eser işlendi.

Demir, gazetecilere ağaçtan toplanan cevizin soyulması, ayrılması ve kurutulması gibi işlemlerden geçmesi gerektiğini söyledi.

Cevizlerin kurutulma işleminin bir ay sürdüğünü belirten Demir, “Bu işlerle uğraşmak istemeyen üretici, şubeden aracıya veriyor, yarısını kaybediyor, yapamadığı için üretimi kaybediyor. Kâr.Makine olmadığı için geleneksel yöntemleri kullanan üretici yüzde 40 zarar ediyordu.Ben açtım.” dedim.

Türk kadınının çok çalışkan olduğunu vurgulayan Demir, “Devlet desteği arttıkça bu cevher gün yüzüne çıkmaya başlıyor. Bunun yanında aile desteğine ihtiyacımız var. Maddi ve manevi imkânlar olunca kadınlarımızın daha iyi yerlere geleceğine inanıyorum. manevi destek. Türkiye’de tarım çok gelişecek. Benim önerim. Birbirinize fidan ve tohum verin.” dedi.

Keşan TSO İcra Kurulu Başkanı İsmail Şapçı da Demir’i tesisinde ziyaret ederek başarılar diledi.

KOSGEB’in üreticilere çeşitli katkıları olduğunu vurgulayan Şapçı, “Bir hayaliniz varsa ve imkanlarınızı geliştirmek için desteğe ihtiyacınız varsa ‘önce bize gelin’ diyoruz. KOSGEB temsilciliğimize başvurun ve ne tür destekler olduğunu öğrenin. Bunlarla kendinize daha güçlü bir altyapı oluşturabilir ve hedefimize daha hızlı ulaşabilirsiniz.Böyle öncü kadın yatırımcılara ihtiyacımız var.” terimleri kullandı.

posofajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu