Haber

Ukrayna’dan Afganistan’a tahıl taşıyan 5. geminin İstanbul’daki denetimleri tamamlandı.

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), tahıl sevkiyatı kapsamında Ukrayna limanlarından Afganistan’a tahıl taşıyan 5’inci geminin İstanbul’daki denetimlerinin tamamlandığını bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Türkiye’nin girişimleri sonucunda oluşturulan ve küresel gıda krizinin analizine büyük katkı sağlayan Tahıl Koridoru’ndan Afganistan’a nakledilmek üzere buğday taşıyan gemi 15 Ocak’ta yola çıktı.

Dünya Gıda Programı’nın (WFP) insani yardımı kapsamında Ukrayna’nın Chornomorsk limanından kalkan yaklaşık 16 bin ton buğday taşıyan gemi, İstanbul Zeytinburnu açıklarında Ortak Uyum Merkezi (MKM) tarafından denetlendi.

Tahıl ürünlerinin sadakatle nakli için oluşturulan MKM tarafından kontrolü tamamlanan Malta bandıralı M/V ANHTEIA gemisi, işlemlerin ardından yola çıktı.

Ukrayna limanlarından 18 milyon tondan fazla tahıl eseri sevk edildi

Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler arasında 22 Temmuz’da imzalanan “Ukrayna Limanlarından Tahıl ve Gıda Maddelerinin Güvenli Taşınması Girişimi Belgesi”nin ardından 674 gemi ile Ukrayna limanlarından 18 milyon tonun üzerinde tahıl ürünü sevk edildi. şimdiye kadar.

Varılan anlaşma ile Ukrayna limanlarında tahılla bekleyen gemilerin limanlardan güvenli bir şekilde ayrılmaları sağlanırken, İstanbul’da denetlenen gemilerin Ukrayna limanlarına gidip tahıl teslim etmesinin önü açıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “tahılda öncelik fakir ülkeler olacak” çağrısı üzerine az gelişmiş ülkelere gönderilen tahıl miktarı artırıldı.

Bu kapsamda tahıl krizinin yıkıcı etkilerinden en çok etkilenen Yemen, Afganistan, Etiyopya, Somali ve Cibuti başta olmak üzere Afrika ve Asya’daki birçok ihtiyaç sahibi ülkeye gıda ulaştırıldı.

MKM faaliyetleri, Türkiye’nin konut mülkiyetinde BM ve ilgili tarafların katılımıyla koordineli olarak yürütülmekte ve küresel gıda krizinin analizine katkı sağlamaya devam etmektedir.

ekinozuhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu